پاوت

بلوغ جنسی قوچ و بزنر

 

 

بلوغ جنسی قوچ و بز نر
بلوغ جنسی قوچ و بز نر

 

بلوغ جنسی دامها به عوامل متعددی از جمله وزن،سن،نژاد،آب و هوا،فصل زایش و تغذیه بستگی دارد.در بین این عوامل وزن حیوان یک عامل موثر است که متاثر از تغذیه دام می باشد.

معمولا نژاد های کوچک نسبت به نژاد های بزرگ،زودتر به بلوغ می رسند و بره های بهاره به علت دریافت مواد مغذی بیشتر زودتر از بره ها و بزغاله های پاییزه بالغ می شوند.دامها در نیمکره شمالی نسبت به نیمکره جنوبی نیز زودتر به سن بلوغ می رسند.
در هر حال اگر بلوغ به عنوان زمانی که اسپرم های های بارور در منی وجود دارد،سن بلوغ جتسی در قوچ ۴_۶ماه و در بز نر ۳_۵ ماه می باشد.با این حال برای رشد بهتر قوچ و بز نر و بهره برداری مناسب تر تا سن ۱۸ ماهگی از آنها استفاده نمی شود.

همزمان با بلوغ جنسی،هورمون های گونادوتروپین از هیپوفیز قدامی ترشح می شوند.محرک اصلی خارجی که بر روی ترشح گونادوتروپیک ها اثر میگذارد طول روز می باشد.لذا با کوتاه شدن طول روز،ترشح گنادوتروپین ها توسط هیپوفیز افزایش یافته و در ننیجه فعالیت بیضه تحریک می شود.هورمون تخمک گذاری LH بر سلول های layding بیضه اثر کرده،باعث ترشح آندروژن می شود.هورمون محرک فولیکولی FSH نیز برای شروع تولید اسپرم در فصل تودید مثل لازم است و باعث رشد مجاری اسپرم ساز می شود.
اگر چه عواملی مانند حرارت،تغذیه ناکافی،بیماری،تنش و تغییر طول روز می تواند باعث کاهش ترشح گونادوتروپین ها در فصل غیر تولید مثل و تولید مثل می شوند.ولی همیشه مقدار کافی گونادوتروپین ها جهت نگهداری مقدار کم اسپرماتوزوئید و آندروژن وجود دارد.لذا قوچ ها و بزهای نر بر خلاف حیوانات ماده در خلال فصل غیر تولید مثا تا حدودی دارای فعالیت جنسی می باشند.

پیشنهاد ما:پرورش گوسفند

منبع:اصول پرورش گوسفند و بز تالیف دکتر مجید خالداری

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *