پاوت

کنترل و پیشگیری سالمونلوز در اسب

سالمونلوز در اسب

سالمونلوز در اسب

سالمونلوز در اسب ، کنترل و پیشگیری

اگر چه کنترل و پیشگیری از سالمونلوز مهم است ولی دستیابی به آن آسان نبوده،علت وجود حاملین این باکتری است.این حقیقت که یک اسب می تواند بعد از 12 تا 15 بار نتیجه منفی در کشت های متوالی مدفوع،دارای یک کشت مثبت از نظر سالمونلا باشد تعیین دام دفع کننده این باکتری را مشکل می سازد.

در عین حال و به دلیل خطرات وحود چنین دام هایی در گله می بایست آنها را از سایر دام ها به خصوص کره ها و حیوانات تحت استرس جدا نمود.گاپران اسبداری نیز می بایست نهایت دقت را داشته باشند تا باعث انتقال این آلودگی به سایر اصطبل هانشوند.

مبارزه با جوندگان و خزندگانی هم که در انتقال آلودگی نقش دارند،واجد اهمیت خواهد بود.در بیمارستان های دامپزشکی(که از مهمترین مکان های آلوده به شمار می روند)توجه ویژه به منابع آلودگی و جلوگیری از انتشار آن بسیار مهم است.

تجهیزات بیمارستان از قبیل سوند های معدی ،آبشخور ها،اصطبل ها،دیوار هاو سایر وسایل و مکان هایی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می گیرند باید به طور دوره ای منظم به وسیله کشت میکروبی از لحاظ آلودگی بررسی شوند.استفاده از محلول های ضد عفونی کننده مثل هیپو کلریت 10 درصد (حداقل به مدت 15 دقیقه )جهت حذف آلودگی مفید خواهد بود.

سالمونلوز در اسب

 

از دستکش های یک بار مصرف هنگام جابجا کردن دام های مشکوک یا بیمار و همچنین نمونه های مشکوک می توان بهره جست.به کار بردن سم پوش های پلاستیکی یکبار مصرف برای دام ها و استفاده از آخور های انفرادی نیز مورد تاکید قرار گرفته است .

هنگام نقل و انتقال اسبان در مسافرت های طولانی ،رعایت برخی نکات ضروری خواهد بود:

1.دام می بایست حداقل 24 ساعت یکبار ورزش سبکی داده شود.

2.فراهم کردن آب و غذا بسیار مهم است.غذا معمولا 2 ساغت قبل از آب در اختیار دام قرار میگیرد.در این گونه موارد کاه غذای مناسبی است.

3.جایگاه نگهداری دام در وسایل نقلیه ،قبل از جابجایی و در طول سفر باید تمیز و ضد عفونی گردد.

4.قبل از جابجایی به مدت 4 تا 5 روز تغذیه فقط با علوفه خشبی صورت می گیرد.

5.اگر در طول سفر امکان بروز بیماری وجود دارد،رژیم پیشگیری کننده سولفانامیدها به صورت خوراکی در کاهش انتشار آلودگی موثر خواهد بود.لازم به یادآوری است که این عمل،خطر بروز مواد بالینیرا بیشتر می کند.

سالمونلوز در اسب

 

6.واکسیناسیون یکی دیگر از راه های پیشگیری از درمان است.در کره ها،باکتری اتوژنوس سالمونلاتیفی موریوم در چندین مزرعه با شرایط مدیریتی صعیف مورد آزمایش قرار گرفته و نشان داده شده است که در بهترین شرایط بهداشتی و مدیریتی،واکسن باعث جلوگیری از انتشار بیماری و کاهش موارد بالینی و همچنین کاهش آلودگی محیطی می گردد.

می بایست مادیان ها را 3 بار و در فاصبه 7 تا 14 روز مایه کوبی کرد و سپس این عمل را در مراحل آخر آبستنی تکرار نمود.پس از زایمان نیز کره اسب باید در سن 3 هفتگی واکسینه شود.

باتوجه به تحقیقات در حال اجرا میتوان گفت در آینده یکی از راه های پیشگیرانه در مورد اسبهای در معرض خطر ابتلا به سالمونلوز،استفاده از پروبیوتیکها می باشد.

 

کتاب سالمونلوز در اسب نویسندگان:دکتر کاوه خزاییل و دکتر علی رضا قدردان مشهدی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *