پاوت

هاری،مشترک بین دام و انسان

 

هاری در سگ

 

قبل از خواندن پست(پیشنهاد ما):تست اورتولانی در سگ

عفونت با ویروس ‌هاری، باعث ایجاد یک بیماری عصبی شدید و اغلب کشنده می‌شود. بیشتر پستانداران به این بیماری حساس هستند و در اثر گازگرفتگی توسط حیوانی که علائم بالینی بیماری را نشان ‌می‌دهند یا حیواناتی که حتی علائم در آنها ایجاد نشده است (اما ویروس در بدن‌شان در حال تکثیر است) مبتلا ‌می‌شوند. اصولا حیوانات حیات وحش مخزن طبیعی ویروس هستند.

روش‌های اتنقال‌ هاری

هاری یک بیماری قابل گزارش و مشترک بین انسان و حیوانات است که در بسیاری از کشورها از جمله ایران وجود دارد. این ویروس از طریق بزاق حیوان آلوده، دفع ‌می‌شود و مهم‌ترین روش انتقال آن به حیوانات اهلی و انسان از طریق گاز گرفته شدن توسط پستانداران وحشی یا درنده است.

انسان‌ها و حیوانات آزمایشگاهی، بعد از ورود ویروس به دستگاه تنفس از طریق ریزگردهای آلوده نیز ‌می‌توانند مبتلا به این بیماری کشنده شوند. ویروس هاری از طریق شیر نیز به میزان اندکی دفع ‌می‌شود و ‌می‌تواند نوزادان حیوان آلوده‌ای که به آن‌ها شیر ‌می‌دهد را نیز مبتلا کند.

علائم بالینی ‌هاری در حیوانات

پس از آلودگی به هاری، رفتار حیوان مبتلا تغییر ‌می‌کند. در حیوانات وحشی ترس از انسان از بین ‌می‌رود و حیوانات خانگی ممکن است وحشی شده یا برعکس، از انسان فاصله بگیرند.

حیوانات مبتلا اغلب قادر به خوردن نیستند، از آب، ترس داشته و راه رفتن آنها مختل ‌می‌‌شود. فلج شدن این حیوانات ‌می‌تواند از پاها شروع شده و به اندام‌های قدا‌می ‌توسعه یابد.

بزاق حیوان بیمار به مقدار فراوانی از دهان خارج شده و زبان نیز آویزان ‌می‌شود. پس از آلودگی به ویروس هاری، حیواناتی که در شب فعالیت ‌می‌کنند در طول روز دیده شده و ظاهر دوست داشتنی و بدون ترسی به خود ‌می‌گیرند که این حالت برای آنها غیر طبیعی است.

درمان

برای جلوگیزی از گسترش بیماری، زخم ایجاد شده بر اثر گاز گرفتگی و مناطقی از بدن که به بزاق آلوده شده‌اند را به طول کامل با آب و صابون فراوان شسته و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

فردی که با ویروس‌هاری مواجه شده است باید واکسن ‌هاری را در دفعات مختلف دریافت کند.

پیشگیری

به طور کلی، سگ‌ها، گربه‌ها و اسب‌ها باید واکسن ‌هاری دریافت کنند. واکسینه شدن حیواناتی که برای خوراک انسان پرورش داده ‌می‌شوند (مانند گاو و گوسفند) به علت تماس زیاد با انسان باید واکسینه شوند، اما عملا به علت جمعیت بالای این حیوانات و محدود بودن واکسن این امر قابل اجرا نیست.

برای مراقبت لازم است که احتمال مواجه شدن حیوان خانگی خود را با حیوانات هار کاهش دهید، این امر با جلوگیری از آزادانه پرسه زدن حیوان میسر ‌می‌شود.

آلودگی انسان‌ها به ویروس هاری

هر وقت انسان توسط حیوانی که مشکوک به ‌هاری است گاز گرفته شود، حیوان مشکوک باید به روش انسانی و اخلاقی کشته شده و مغز او برای تایید یا رد‌ هاری به آزمایشگاه ارسال شود.

اگر حیوان در سابقه خود دریافت واکسن‌ هاری داشته باشد یا حیوان با ارزشی باشد ‌می‌توان برای ۶ هفته تحت نظارت دامپزشک قرنطینه شود و اگر در این مدت علائم بیماری را نشان دهد باید مغز آن برای انجام آزمایشات به آزمایشگاه ارسال شود.

در تحقیقی که در سال ۱۳۸۲ انجام گرفته است، مشخص شد که ۲۷۳ مرکز درمانی ضد هاری در نقاط مختلف کشورمان در امر درمان مجروحین گزیده شده توسط حیوانات هار فعالیت دارند.

در سال ۱۳۸۱ تعداد ۹۳۲۱۶ نفر در مراکز فوق تحت درمان ضد هاری قرار گرفتند. در این سال تعداد ۳۵۰ نمونه مثبت هاری در حیوانات، در سطح کشور تشخیص داده شد که بیشترین موارد آن در سگ‌ها و نشخوارکنندگان بوده است.

خوب است بدانید که در شمال کشور، سگ، روباه و شغال مهم‌ترین ناقلین بیماری هاری و در غرب و شمال غربی، گرگ‌ها ناقلین اصلی این بیماری هستند.

پیشنهاد ما: بلوغ جنسی قوچ و بز نر

 

منبع:سلامت وت

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *