پاوت

روش تجویز دارو برای اسب

تجویز داروی اسب

تجویز داروی اسب

 

 تجویز داروی اسب ، علاوه بر تغذیه و ورزش مناسب و کافی در اسب‌ها، مراقبت‌‌های عمومی‌دیگری نیز برای حفظ سلامتی اسبتان در طول زندگی او لازم است. این اقدامات شامل ویزیت منظم دامپزشکی، واکسیناسیون، کنترل انگل‌‌ها‌ و مراقبت از دندان‌‌های اسب، غشو کشیدن، مراقبت از سم و محافظت او در برابر عوامل بیماری زا است.

پیشنهاد ما:اصول کلی رفتار با اسب(مناسب برای مالکین و دامپزشکان)

اهمیت ویزیت منظم دامپزشک

اسب‌‌های بالغ باید حداقل یک بار در سال باید تحت معاینه کامل یک دامپزشک قرار گیرند. اسب‌‌هایی که سن بیش از ۲۰ سال دارند، باید دو بار در سال یا بیشتر، معاینه شوند. زیرا در اسب‌‌های پیر بیماری بیشتر اتفاق می‌افتد و باید زودتر تشخیص داده شود. دامپزشک علاوه بر معابنات بالینی دقیق، آزمایش خون را نیز می‌تواند در برنامه تشخیصی خود قرار دهد.

علائم بیماری در اسب‌‌ها

شما باید به طور منظم اسب خود را از نظر وجود با عدم وجود علائم بیماری پایش کنید، این پایش می‌تواند هنگام تغذیه و غشو کشیدن انجام گیرد.

علائم عمومی‌که نشان دهنده بیماری هستند شامل موارد زیر است: از دست رفتن اشت‌ها، اس‌هال، سرفه و عطسه، یا ترشحات چشم و بینی. علائم دیگری که نشان دهنده بیماری هستند از ریختن مو‌ها‌و خارش است.

لنگش، عدم تمایل به حرکت، و حرکات شدید سر از علائم مشکلات اسکلتی عضلانی هتسند. اگر اسب شما هر یک از این علائم را بیش از یک یا دو روز نشان داد، باید فورا به دامپزشک مراجعه کنید.(بیماری ها را در این لینک بخوانید )

 

کولیک در اسب

هنگام تجویز دارو به اسب چه نکاتی را باید بدانیم

به طور کلی اگر خود و اسبتان را با رفتار مناسب، ایمن نگه دارید، دادن دارو به اسب‌‌ها ‌دشوار نیست. تماس بدنی (فشار دادن شانه خود به شانه یا تهی گاه اسب بسته به اینکه دارو را کجا تزریق می‌کنید) خود را با اسب در طول انجام تزریقات حفظ کنید و اطمینان حاصل کنید که افسار حیوان به خوبی مقید شده باشد.
اگر می‌خواهید دارو را به پا‌ها ‌یا قسمت‌‌های پایینی اندام‌های قدامی‌تزریق کنید، سم را بالا بیاورید و بیین زانو‌هایتان نگه دارید. برای کار کردن با اندام‌‌های خلفی علاوه بر بالا اوردن سم، باید مفصل خرگوشی را نیز خم کنید.
لواشه زدن می تواند خطر تجویز دارو را بسیار بیاورد. بستن دم اسب نیز نیز به کاهش آسیب‌ها بسیار کمک است. دقت کنید که دم اسب را باید به افسار او ببندید، اگر دم حیوان را به جایی دیگر (مثلا باکسی که حیوان در آن قرار دارد) ببندید، ممکن است با حرکت حیوان دم او آسیب ببینید.

خوراندن دارو

در این روش دارو‌ها‌ معمولا بولوس، پیست یا شربت هستند. هنگام تجویز دارو به صورت خوراکی، باید قسمتی از د‌هان که دندان وجود ندارد (بلافاصله بعد از دندان‌‌های پیش و جلوی دندان‌‌های آسیاب کوچک) را پیدا کنید.

انگشت شست خود را در این فضا وارد کنید و با دست، سر اسب را پائین نگه دارید. زبان اسب را از فضای بدن دندان، با دست از د‌هان خارج کنید و آن را در خارج د‌هان نگه دارید. اکنون می‌توانید با استفاده از تفنگ قرص خوران بولوس مورد نظر را پشت برجستگی زبان قرار دهید.

همیشه بولوس را به وسیله وازلین یا روغن گیاهی روانکاری کنید تا از ایجاد سرفه در گلوی اسب پیشگیری کنید. سر اسب را در هنگام خوراندن دارو در ارتفاع طبیعی آن نگه دارید یا هنگام بلع، اندکی به سمت بالا نگه دارید.(برای کسب اطلاعات درباره دارو های دامپزشکی کلیک کنید)

تجویز داروی اسب

تزریق دارو

برخی دارو‌ها ‌را فقط می‌توان به صورت خوراکی تزریق کرد، که محل تزریق معمولا در عضله گردن است. در تزریق وریدی دارو، ورید وداج در دوطرف استفاده می شود. برای اطمینان از تزریق صحیح بهتر است که از یک دامپزشک مشورت بگیرید.
برای استفاده از دارو‌ها ‌علاوه بر آگاهی از نوع و نحوه تجویز ، باید روش نگهداری و استفاده آن‌ها را نیز بدانید.

منبع :سلامت وت

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *