پاوت

معرفی بیماری پاروا در سگ

سگ مبتلا به ویروس پاروا

 

ویروس پاروا،از مهمترین ویروس هایی است که سگ ها به خصوص سگ های جوان را تهدید می کند.ویروس پاروا موجب التهاب و زخم در روده و از این طریق موجب اسهال و استفراغ می شود.در این آموزش از گفتن فرعیات صرف نظر می کنیم و به گفتن بحث های مهم می پردازیم که بنظرم به شیوه سوال و جواب بسیار بهتر است.

پاروا چگونه بیماری زایی می کند؟

پاروا ویروس با ایجاد اختلال در تکثیر سلول های سالم و آسیب به آنها و همپنین از بین بردن سلول های جذب کنده در روده موجب تضعیف بنیه دفاعی سگ،عفونت روده و درنهایت اسهال می شود.پاروا ویروس ممکن است در مغز استخوان هم نفوذ کنذ.

طریقه انتقال و طول عمر پاروا:

ویروس پاروا بر خلاف ویروسی مثل HIV که انسان را درگیر می کند،به شدت سرسخت و مقاوم است به طوری که می تواند تا زمان های طولانی(حدود 6 ماه یا حتی بیشتر) در محل زندگی سگ مثل لوازم مخصوص آن باقی بماند.

عفونت از طریق لیس زدن،بو کردن و یا خوردن فضولات یا هرچیز دیگری که به پاروا آلوده باشد منتقل منتقل می شود.جالب توجه است که در هر قاشق غذا چای خوری از مدفوع سگ مبتلا به پاروا 1 میلیون ویروس وجود دارد.

چگونه پاروا را در محیط زندگی سگ از بین ببریم؟

دو راه اساس برای از بین بردن این ویروس وجود دارد که اولی قرار دادن وسایل و تجهیزات سگ زیر تابش مستقیم خورشید و دومی استفاده از محلول آب و وایتکس (با نسبت 20 به 1)است.

 

سگ مبتلا به ویروس پاروا

علایم و روش تشخیص ویروس پاروا؟

اصلی ترین نشانه ها در توله سگ های بیمار،بی حالی،کم خوراکی،بی اشتهایی،اسهال،استفراغ،تب و فعالیت کم است که در صورت مشاهده چنین علایمی باید به دامپزشک مراجعه کرد.

روشی ساده برای تشخیص بیماری پاروا وجود دارد آن هم کیت های ایمونوکروماتوگرافی است.روش کار این کیت ها از این قرار است که دامپزشک مقداری از مدفوع سگ را رقیق و در کیت قرار می دهد و پس از چند دقیقه مثبت یا منفی بودن آن نمایان می شود.(اگر 2 خط کیت قرمز شد یعنی مثبت و اگر فقط یکی از خطوط روشن شد یعنی آزمایش منفی است).

توجه:

کیت زدن بعد از انجام واکسیناسیون به دلیل این که ویروس ضعیف وارد بدن شده است آزمایش را مثبت کرده در صورتی که دلیلی بر ابتلا به پاروا نیست.

 

روش های پیشگیری از ابتلای سگ به ویروس کدامند؟

سگتان را دور از سگ هایی که به پاروا مبتلا هستند نگه داری کنید زیرا بسیار مسری است طوری که اگر سگتان را نزدیک به سگی که مبتلا به پارواست کنید به دلیل جان سخت بودن آن به شدت احتمال این که سگ شما هم مبتلا شود بالاست.

سگ مبتلا به ویروس پاروا
سگ مبتلا به ویروس پاروا

درمان پاروا ویروس چگونه است؟

پاروا درمان قطعی ندارد و بهترین راه همان پیشگیری و واکسیناسیون به موقع حیوان است.در صورت وجود علایمی که دربالا گفته شد به سرعت به دامپزشک مراجعه کرده تا دامپزشک با استفاده از سرم های تقویتی،آب از دست رفته از بدن سگ را جایگزین کرده و به سگ جان ببخشد در غیر این صورت شانس زنده ماندن سگ بسیار کاهش می بابد.

چه نژاد هایی بیشتر به ویروس پاروا مبتلا می شوند؟

نژاد های دوبرمن،رتوایلر و پیت بول آمریکایی بیشتر از سایر نژاد ها امکان ابتلا به پاروا را دارند به همین دلیل توصیه می شود دفعات واکسیناسیون این نژاد ها بیشتر از سایرین باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *