پاوت

بررسی تب نزله ای بدخیم گاو یا MCF

 

تب نزله ای بدخیم

 

تب نزله اي بدخيم گاو
( MCF – Malignant Catarrhal Fever)

 

این بیماری حاد و کشنده با واگیری محدود ، مختص گاو است . بین حیوانات اهلی تنها گاو و گاومیش به این بیماری مبتلا شده و علائم ظاهری را از خود نشان می دهند و در سایر نشخوار کنندگان علائم بیماری دیده نمی شود . گاو در تمام سنین به این بیماری مبتلا می شود افزایش فصلی بیماری نشان می دهد که ویروس به وسیله واسطه ای چون گوسفند بیشتر باعث ابتلا می شود و در جاهایی که گاو و گوسفند باهم نگهداری می شوند بیماری بیشتر دیده شده است .(برای کسب اطلاع از سایر بیماری های گاو کلیک کنید)

نشانه های ظاهری در دام بیمار:

مرحله نهتفتگی بیماری در حالتهای طبیعی بین 3 تا 8 هفته متغیر است ، ولی شکل عادی بیماری بسیار شایع و تشخیص آن هم آسان است ، این شکل باتب 40 تا 41.5 درجه به طور ناگهانی و بیحالی مفرط آغاز می شود ریزش آب از بینی ابتدا مخاطی سپس چرکی و بعد زرد رنگ شده و به زودی تشکیل کبره می دهد ، پوست پوزه حیوان بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و ملتهب و نقاط نکروزه وزخمهای سطحی روی مخاط بینی دیده می شود .

ریزش آب از چشم با ورم کم و بیش مشخص و تورم پلکها ، پر خونی مویرگهای سفیده چشم و کدر شدن قرنیه از علائم مشخصه بیماری است .

همچنین زخمهای داخل دهان و زخم روی لبها و سطح داخلی لثه به خوبی قابل رویت می باشد .

 

تب نزله ای بدخیم

در این بیماری غدد لنفاوی متورم شده و قابل دیدن می شوند . در شکل عادی بیماری نشانی های عصبی به ویژه ناهماهنگی دستگاه حرکتی ، لرزش ماهیچه ها و ضعف دست و پا دیده می شود . از دیگر علائم بیماری دام ابتدا به یبوست مبتلا شده و بعد به اسهال دچار می گردد که در هر حالت دفع مدفوع با درد فراوان همراه است و در این حالت دفع ادرار به صورت قرمز رنگ می باشد .

 

پیشگیری و درمان تب نزله ای:

 

برای مبارزه با این بیماری واکسنی تهیه نشده و درمان اختصاصی هم وجود ندارد ، لذا دامداران گرامی جهت عدم ابتلای دامهایشان به این بیماری لازم است که مسائل بهداشتی را کاملاً رعایت نموده و در صورت مشاهده نشانه های ظاهری بیماری، دام بیمار را از دیگر دامها جدا نگهداری کنند . چون مخزن بروز بیماری ناشناخته مانده و احتمال بروز بیماری از طریق گوسفند زیاد است بهترین روش پیشگیری جدا نگه داشتن گاوها به خصوص گاوهای دو رگ و اصیل از گوسفندان است ، زیرا گفته می شود که این بیماری توسط گوسفند به گاو منتقل می شود ولی از خود هیچ گونه علامتی را بروز نمی دهد .

در پایان توصیه می شود که به دلیل تشابه بعضی از علائم بیماری تب نزله ای بدخیم گاوها با بیماری طاعون گاوی و اسهال ویروسی بهتر است که در صورت مشاهده علائم بیماری سریعاً با مراجعه به نزدیکترین دامپزشکی موضوع را با کارشناسان در میان گذاشته تا نسبت به شناسایی بیماری اقدام نمایند .

 

روش هاي تشخيصي بيماري MCF

1-Polymerase chain reaction

2-Gross Pathology

3-Histopathological examination

4-Serology

5-Virus isolation

 

 

تب نزله ای بدخیم

 

پاتوژنز :

ويروسهاي عفوني به طور طبيعي لنفوسيت ها را از بين مي برد و شكل و شمايل آنها را دگرگون مي سازد سلولهاي دگرگون شده اگر به صورت نئو پلاستيك باشند برگردانده شده و به سلولهاي ميزبان حمله مي كنند و باعث مي شوند زخم هاي نكروز شده ايجاد گردد و لايه هاي غشاء سطوح موكوزي شقيقه را موردحمله قرار مي دهند.

پس از ورود ويروس و شروع علائم كلينيكي علائمي همچون پن افتالمايتيس ، بيرون زدگي حدقه چشم و زخم هاي قرنيه بطور شايع در گاو ظاهر مي گردد سپس تورم ملتحمه چشم و درد چشم و ناتواني در ديد و زخم هايي در چشم ايجاد مي گردد كه به تدريج تعداد اين زخم ها زياد شده و زخم هاي ديگري در ناحيه لثه ، سقف كام و پشت دندان ها ظاهر مي گردد خراش هايي در نزديك دندان ايجاد ، بافت ها و مژه ها نيز همانند بيماري طاعون گاوي نكروز شده و علائمي شبيه زبان آبي در مناطق آفريقا ايجاد مي شود سپس زخم هاي فلسي شكل در ناحيه جلوئي حفره بيني ظاهر و غدد لنفي پيش شكمي متورم مي گردد. نقاط متورم به همراه ترشحات اكسوداتيو و آبكي در پوست ايجاد شده و در اين مرحله زخم هاي پوستي در هر دو نوع حيوانات اهلي و وحشي و علائمي شبيه بيماري تب برفكي ظاهر مي گردد.

مدفوع سياه و قيري شده ولي پرتابي نيست در مراحل آخر بيماري نشانه هاي عصبي ظاهر شده و دام زمين گير مي شود كه به دور خود مي چرخد ، سرش را به زمين و اطراف مي فشارد دچار تشنج شده و در نهايت دام مي ميرد .

 

توجه:عکس های بالا لزوما مربوط به تب نزله ای بدخیم نیستند و بیماری ها در گاو ها را نشان می دهند.

 

مطلب تب نزله ای بدخیم را دکتر رضا دژکام ارسال کرده اند که بسیار ممنونیم از ایشان.برای دیدن سایر مطالب ایشان کلیک کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

2 دیدگاه در “بررسی تب نزله ای بدخیم گاو یا MCF

بسیار کاربردی ذکر کردن دکتر دژکام

بله همینظوره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *