پاوت

بررسی تورم پنجه در سگ

تورم پنجه سگ

 

تورم پنجه در سگ

 

تورم پنجه سگ

پنجه ي سگ مهم ترين و حساس ترين عضو بدن سگ به شمار مي ايد،بنابر اين آسيب ديدگي پنجه و متورم شدن پنجه هاي سگ يكي از شايع ترين مشكلات در ميان سگ ها محسوب مي شود چون سگ ها خيلي پر تحرك بوده و روي سطوح مختلف راه مي روند.در بعضي مواقع علت معلوم است مانند فرو رفتن خار در پا ولي در بعضي مواقع علت نامعلوم است .

علل شايع تورم يك يا چند پنجه در سگ عبارت اند از:

١-آلرژي

٢-زخمي شدن پنجه به علت سايش زياد روي سطح سخت

٣-آسيب ناشي از شكستگي انگشت پا

٤-سوختگي پنجه به علت راه رفتن روي زمين داغ

٥- عفونت ها

٦-تومور هاي بين پنجه هاي پا

٧-مشكلات قلبي

٨-نيش زنبور

٩-زخم ناشي از ورود اجسام خارجي به پنجه

 

تورم پنجه در سگ
تورم پنجه در سگ

 

سخت ترين بافت پوستي در سگ مربوط به پد پنجه ها است اين قسمت خاص در بدن حيواناتي چون سگ هر گونه فشار و صدمه ناشي از ايستادن و دويدن را جذب مي كند.

در كف پنجه ها رگ هاي خوني متعددي عبور مي كند و به هنگام آسيب ديدگي ممكن است خونريزي زيادي را به دنبال داشته باشد

يكي از راه هاي پيدا كردن علت تورم اين است كه مشاهده شود چند تا از پنجه ها دچار اين بيماري شدند.يك پنجه ي متورم ، بيشتر احتمال جسم خارجي يا گزيدگي را مطرح مي كند.ناخن ها هم بايد چك شود چون آسيب ديدگي آن ها هم مي تواند منجر به تورم شود و بين پنجه ها را بايد از نظر وجود تومور يا هر مشكلي بررسي كنيم.

 

پیشنهاد ما:برداشت تومور پستانی ناحیه سینه ای

اگر دو پنجه ي جلويي متورم و پنجه هاي عقبي سالم هستند سگ احتمالا از نوعي آلرژي رنج مي برد و باعث مي شود سگ پنجه هايش را بليسد يا بجود و به هر نحوي آن ها را بيشتر آزرده كند.اگر نقطه هاي زخمي يا علائم خاراندن روي پا ديده شود مشكل به احتمال زياد آلرژي است.سگ هاي بالآي پنج سال بيشتر به كلينيك دامپزشكي مراجعه مي شوند و سگ نر بيش تَر از سگ ماده دچار زخم پنجه مي شود.

در صورت آسيب ديدن همه ي پنجه ها بالشتك پنجه را چك كنيد تا ببينيد آيا آثار سوختگي ناشي از سطوح داغ يا فرسايش به علت راه رفتن روي سطوح سخت وجود دارد.دقت كنيد كه آيا سگ سرفه مي كند اين ظاهرا بي ربط به نظر مي رسد ولي تركيب سرفه با پنجه هاي متورم مي تواند نشانه ي مشكل قلبي باشد.

 

اگر قسمت زيادي از پا ورم كرده ممكن است پنجه هم همراه آن متورم شده باشد، اما آسيب ممكن است مربوط به قسمت هاي بالايي باشد.

اما پاهاي ورم كرده و پوستي كه زيادي دردناك نيست نشانه ي يك مشكل جدي مثل لوپوس است و در صورت جزئي نبودن مشكل بايد به آن رسيدگي كرد و به دامپزشك مراجعه كرد.

 

لیس زدن پنجه در سگ
لیس زدن پنجه در سگ

 

پیشنهاد ما:بررسی تب برفکی در حیوانات

در مورد هرگونه بانداژ پنجه ها و بدون در نظر گرفتن وخامت آسيب ديدگي ، تعويض باند ضروري است چرا كه حيوان از ناحيه ي پنجه پا عرق كرده و رطوبت ناشي از عرق در سطح باند گسترش يافته كه علاوه بر تاخير روند بهبود و درمان پنجه ممكن است باعث عفونت شود پس بايد هر ٢الي٣ روز يكبار باند ها را تعويض كنيد.

زخم هاي پنجه را ناديده نگيريد حتي اگر نتوانيد علت آن را پيدا كنيد ، چون ممكن است مشكل جدي وجود داشته باشد شما هميشه بايد با دامپزشك تماس بگيريد.

 

این متن رو خانم دکتر مریم فقیه عبدالهی برامون فرستادن که بسیار متشکریم از ایشون.برای خوندن سایر مطالب ایشون کلیک کنید.

منابع:byabama.avalpet.Persian pet

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *