پاوت

خسارت اقتصادی آنفولانزای مرغی چقدر بوده است؟

 

خسارت اقتصادی آنفولانزای مرغی چقدر بوده است ؟ارئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: وقتی که یک بیماریبه اپیدمی تبدیل شود، ممکن است سالانه 2000 میلیارد تومن خسارت وارد می کند.

به گزارش پاوت و به نقل از ایسنا، بیماری آنفلوآنزای پرندکان کدر خیلی از کشور ها دیده می شد، دو سالی است که متاسفانه به مرغداری‌های صنعتی ایران را نیز راه پیدا کرده و با تاسف بیشتر امسال خطر ناک تر از پارسال است.این ویروس که از طریق پرندگان مهاجر وارد کشور می شود مربوط به امسال و پارسال نیست و مرغ‌های بومی و روستایی تقریبا پاییز هر سال با این ویروس مواجه می‌شوند اما پارسال و امسال این ویروس به مرغداری‌ ‌ها راه یافت.

اکنون از ۲۴ هزار واحد مرغداری ۴۲۱ کانون در ١۶ استان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند که استان قم با ١١۴ کانون، بیشترین حد مواجهه با این بیماری را دارد.

در کل این انفلوآنزای طیور باعث تلفات ۲۱ میلیون مرغ در مرغداری های صنعتی شده که ۷۳ درصد از این تلفات مربوط به جمعیت مرغ تخم‌گذار کشور بوده است که شاهد افزایش قیمت تخم مرغ و واردات آن از کشور های دیگر شد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به اینکه این بیماری چه میزان خسارت اقتصادی آنفولانزای مرغی به دنبال داشته است؟ با اشاره به رقم ۲۰۰۰ میلیارد تومانی خسارات یک اپیدمی در سال اظهار کرد باید اعداد و ارقام دقیق این موضوع از تشکل‌های بخش طیور پیگیری شود.

در این میان رفیعی‌پور، به این تاکید کرده که با توجه به اینکه در حوزه کود مرغی بیش از دو میلیون تن تولید داریم که به هر دلیل ممکن است این تولیدات خارج از نظارت ما باشد، امکان انتقال بیماری از طریق آنها وجود دارد؛   لذا باید مراقب استفاده از کود مرغی و احتمال آلوده بودن آن و انتقال ویروس باشیم.

وی همچنین تعداد بالای کارگران مشغول در صنعت مرغداری و تردد آنها رفتارهای مخاطره‌آمیز افراد مختلف فعال در این عرصه و بازارهای کشور را از جمله مواردی دانست که می‌تواند خطرهای متعددی به همراه داشته باشد که فقط ۱۰ هزار نفر برای نظارت بر بازارهای فعال در این حوزه مورد نیاز است اما امکان تامین چنین نیرویی وجود ندارد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *