پاوت

12 مورد تب برفکی در روستاهای گرمسار

12 مورد تب برفکی در روستاهای گرمسار
12 مورد تب برفکی در روستاهای گرمسار

 

12 مورد تب برفکی در روستاهای گرمسار ، به گزارش پاوت و به نقل از تسنیم سمنان، محمد سعیدی ظهر امروز در اصحاب رسانه : با توجه به  بازرسی و نظارت بر دامپروری‌های استان مواردی از شیوع تب برفکی در استان رویت شده است.(سایر اخبار دامپزشکی استان سمنان را در این لینک بخوانید)

او گفت تا کنون 6 کانون برای این بیماری در استان دیده شده که روستاهای غربی گرمسار کانون آن است و باید با شیوع این بیماری به سایر نقاط استان مقابله کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان از اجرای طرح قرنطینه‌ای و تشدید طرح‌های پیشگیرانه در این مناطق خبر داد و گفت: سال گذشته حدود 41 مورد از تب برفکی در استان گزارش شده و تاکنون هم امسال بیش از 12 مورد گزارش شده است.

وی گفت انتقال و شیوع این بیماری به سایر نقاط استان بالاست و دامپروران دقت کنند ایجاد زخم در اطراف دهان،پستان و سم از مهمترین علایم این بیماری است و در صورت مشاهده جنین علایمی حتما به دامپزشکان اطلاع دهند.

 سعیدی کاهش شیردهی دام و کاهش 25 درصدی وزن دام‌های سنگین را از نتایج زیان بار این بیماری برشمرد و خاطرنشان کرد: بیماری تب برفکی باعث تلف شدن دام های زیر یک سال می شود و می تواند خسارات غیر قابل جبرانی به دامداران استان وارد کند.

وی با اشاره به اینکه طرح واکسیناسیون دام راه درمانی و پیشگیرانه به‌صورت قطعی نیست تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 700 هزار رأس دام سبک و سنگین در استان واکسینه شدند.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با تأکید بر لزوم کشتار دام‌های پروار شده برای جلوگیری از ابتلا به بیماری تب برفکی خاطرنشان کرد: از خریداری دام‌های بدون هویت اکید خودداری کنید  و در صورت مشاهده علائم بیماری تب برفکی با مسئولان دامپزشکی برای جلوگیری از شیوع و تلفات دام‌ها به‌سرعت ارتباط برقرار کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *