پاوت

پای گفتگو با دکتر عرفانی مجد بنشینیم

 

نعیم عرفانی مجد

در گذشته شناخت از رشته دامپزشکی محدود بود/جایگاه علمی دانشگاه با مشکل مواجه شده/شور و نشاط اجتماعی گذشته باید دوباره به دانشگاه برگردد

گفتگو با دکتر عرفانی مجد،استاد تمام گروه بافت شناسی دانشکده دامپزشکی چمران

 

جناب دکتر برای شروع ابتدا کمی از بیوگرافی و سوابق کاری خودتان بفرمایید؟
من در سال 1337 در شهر اهواز متولد شدم. پس از گذراندن دوره ی دبیرستان در سال 1356 وارد دانشکده دامپزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز شدم که با اوج مبارزات مردمی با رژیم شاهنشاهی و انقلاب اسلامی هم زمان گردید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1359 به دلیل انقلاب فرهنگی دانشگاه ها تعطیل شدند. پس از بازگشایی دانشگاه ها، فقط دو دانشکده دامپزشکی تهران و شیراز فعال و دانشکده دامپزشکی اهواز در دانشکده دامپزشکی شیراز ادغام گردید. پس از اتمام دوره دکتری عمومی، در سال 1364جذب دانشگاه شهید چمران اهواز شده و در همان سال در اولین دوره دکتری تخصصی علوم تشریحی در دانشگاه تهران پذیرفته شدم. در سال 1370 نیز پس از اتمام دوره تحصیل به عنوان استادیار، فعالیت علمی خود را در دانشگاه چمران شروع نمودم. در سال 1374 دانشیار و سال 1380 به مرتبه استادی ارتقاء مرتبه یافتم. اولین و جوان ترین استاد دانشکده ( سن 43 سالگی) پس از انقلاب دانشکده بودم.

از مهمترین فعالیت هایی که در اوایل کار اجرایی خود داشتم بعد از تربیت و آموزش تعداد زیادی دانشجو و فارغ التحصیل که تعدادی از آنها فعلا از همکاران خوب ما هستند و تعداد زیادی در دیگر مراکز علمی ، تحقیقاتی و خدماتی کشور منشاء خدمات ارزنده ای شده اند، 2 کار اساسی و ماندگار با مشارکت دیگر همکاران محترم انجام گرفت که همیشه احساس رضایت مندی عمیقی از آنها دارم یکی از آنها تکمیل پرونده ارتقاء 4 نفر از همکاران محترمی بود که سال ها بلاتکلیف مانده بود. در سال 1375 خوشبختانه پس از تکمیل و ارسال به هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم، پرونده ارتقاء همه این همکاران تایید و توانستیم برای اولین بار کمیته تخصصی دامپزشکی را تشکیل و در هیات ممیزه دانشگاه عضویت داشته باشیم. از آن زمان به بعد دیگر همه مراحل استخدامی و ارتقاء اعضا هیات علمی دانشکده دامپزشکی در دانشگاه شهید چمران اهواز انجام گردید.

فعالیت مهم دوم شروع مراحل راه اندازی مجله دامپزشکی با مشارکت همه همکاران محترم در سال 1375 بود. در آن زمان فقط مجله دامپزشکی تهران در سطح کشور فعال بود. که در سال 1384با همکاری همکاران محترم و هم زمان با سردبیری اینجانب موفق به کسب مجوز علمی- پژوهشی گردید.

دید عموم مردم نسبت به دامپزشکی در آن سالها چگونه بود؟
در گذشته شناخت بسیار محدودی از رشته دامپزشکی وجود داشت. اما امروزه تعاریف علمی و کاربردی و جامع تری از علم دامپزشکی در جامعه وجود دارد که البته امیدواریم با مدیریت صحیح تر، دلسوزانه تر و با ایجاد انگیزه حرفه ای ، روز به روز، شاهد پیشرفت و کسب جایگاه اصلی و واقعی آن در جامعه باشیم.

البته جا دارد از اساتیدی بزرگی که در رشد و توسعه رشته دامپزشکی سهم بسزایی داشتند به رسم سپاس و قدردانی ، یادی کنیم. اساتیدی چون جناب آقای دکتر میربابایی و بالخص جناب آقای دکتر محمد علی راد که با همکاری دیگر اساتید برجسته و با سابقه دامپزشکی کشور با راه اندازی دوره های دکتری تخصصی در اعتلا و ارتقاء دانش دامپزشکی تحول عظیمی ایجاد کردند.
کمی از تجربیات خودتان از فعالیت های علمی در کشورهای خارجی بگویید.

اینجانب در دپارتمان آناتومی دانشگاه سیدنی استرالیا در غالب فرصت مطالعاتی، فعالیت علمی و تحقیقاتی داشتم که حاصل آن چاپ مقالاتی در مجلات معتبر بین المللی بود. همچنین در بیش از 40 کنگره و کنفرانس های علمی بین المللی در کشورهای مختلف در غالب ارائه مقاله به شکل سخنرانی و عضو پنل داوری کنفرانس بین‌المللی حضور و مشارکت داشتم.

جناب دکتر عرفانی مجد! به نظر شما نیازهای اصلی دانشجو در زمینه های علمی چه چیزهایی باید باشد و چه میزان از آنها امروز در محیط های علمی پژوهشی فراهم است؟
در ابتدا باید بگویم که متاسفانه امروزه، جایگاه علمی دانشگاه با مشکلات فراوانی مواجهه شده است که از استانداردهای جهانی بسیار فاصله گرفته است و رتبه بسیار پایین دانشگاه های ما در رده بندی جهانی بیانگر این موضوع است. به همین دلیل وظیفه همه دانشگاهیان شامل استاد، دانشجو و همه کارشناسان و دست اندرکاران بسیار سنگین و باید در ارتقاء دانشگاه ها به صورت مضاعف تلاش و فعالیت کنیم.

در دانشگاه های خارج کشور، محیطی سرشار از انرژی و انگیزه به تحقیقات علمی وجود دارد. زیرا همه شرایط و ابزارهای لازم برای فعالیت های علمی فراهم است .

در همین رابطه،به عقیده جنابعالی چه مشکلات دیگری رشته دامپزشکی را تهدید میکند؟
متاسفانه شاهد هستیم که به دلیل عدم برنامه ریزی کارشناسی شده و عدم مدیریت صحیح ، تعداد قابل توجهی از دانشجویان فارغ التحصیل دامپزشکی دچار سر درگمی نا امیدی شدند.

در حالیکه رشته دامپزشکی یکی از کاربرد ترین و مورد نیاز ترین حرفه برای کشوراست. شاید به جرات بتوان گفت که هیچ حمایتی برای گسترش رشته دامپزشکی وجود ندارد. زیرا با مدیریت صحیح و حمایت مالی محدود از فارغ التحصیلان زمینه اشتغال و افزایش تولیدات دامی فراهم می گردد که علاوه بر تامین نیازهای داخلی کشور می توان مازاد آن را صادر نمود و فرصت های شغلی و اشتغال را ایجاد نمود.

در حوزه علوم پایه اولویت کاری را در چه بخش هایی می بینید؟
در این حوزه، اولویت ما به روز بودن و تبادل اطلاعات و همکاری با دیگر موسسات علمی داخل کشور است. ما در حال حاضر با دانشگاه علوم پزشکی اهواز، موسسه رویان اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه مهندسی بافت و دیگر زمینه ها فعالیت خوب و قابل قبولی داریم. دانشجویان دکتری ما در این مراکز علمی فعالیت علمی و تحقیقاتی بسیار خوبی دارند. البته خود دانشجو و یا پژوهشگر باید تلاش کند تا در این گونه فعالیت ها موفق باشد.

موضوعی که این روزها در میان محافل دامپزشکان مطرح است،الحاق مجموعه دامپزشکی به وزارت بهداشت است.نظر شما در باره این موضوع چیست؟
این موضوع محاسن و معایب خاص خود را دارد.
برای مثال رشته دامپزشکی تقریبا هیچ سنخیتی با دیگر رشته های وزارت علوم نداشته و قوانین آموزشی آن با آموزش پزشکی سنخیت دارد. شاید الحاق به وزارت بهداشت برای تعداد قابل توجهی از گروه ها همانند علوم پایه، پاتوبیولوژی، بهداشت و تعذیه خوب باشد ولی برای گروه علوم درمانگاهی با مشکلاتی مواجهه می گردد.

با وجود این مشکلاتی که مطرح شد،یه عقیده شما نقش دانشجو چگونه باید باشد؟
مهمترین وظیفه دانشجو توجه و جدیت کامل به تحصیل و علم باشد.اگر راه علم و دانش را انتخاب کرده است، با توجه به وقت ،انرژی و عمری که پای این کار می گذارد، باید به نحو احسن و علاقه این کار را انجام بدهد. در غیر اینصورت مطمئنا ضرر خواهد گرفت. امروزه فارغ التحصیلانی موفق خواهند بود که اندوخته علمی بیشتری داشته باشند.

تفاوت دانشجویان این روزها در مقایسه با دانشجویان دوران شما را در چه چیزهایی می بینید؟
دانشجویان در دوره های قبل علاوه بر جدیت و علاقه بیشتر در امر تحصیل به مسائل اجتماعی پیرامون خود نیز دقت، حساسیت و مشارکت بیشتری داشتند.این تغییر بسیار چشمگیر و مشخص می باشد. البته این به دلیل شرایط جامعه هم می تواند باشد.

امروزه چه تهدید های فرهنگی-اجتماعی قشر دانشجویان را مورد هدف قرار گرفته؟
بنظر من باید فضای دانشگاهی بگونه ای سازماندهی شود که آن فضای نشاط و شور علمی و اجتماعی گذشته دوباره زنده شود.این فاصله ها و شرایط، خلا هایی ایجاد کرده که متاسفانه دانشجو را به راه های ناصواب و دور از منزلت و شان وی هدایت کرده است. مطمئنا شان دانشجو بسیار والاست و جایگاه بسیار مهمی در اجتماع دارد. در کنار مباحث عقیدتی حتما باید از کارشناسان و متخصصان جامعه شناس و حتی متخصصان روانشاس استفاده نمود.

 

و اما این سوال درباره شخص خودتان است:از میان دانشجویان شما شنیده شد که با وجود سختگیری،محبوبیت خیلی زیادی میان آنها دارید.به نظر شما دلیل آن چیست؟

این لطف دانشجویان عزیز است. قطعا این یک ارتباط دو طرفه است زیرا دانشجویان برای من هم خیلی عزیز و محترم هستند و اگر در امور آموزش و تحقیق به آنها سخت گیری می شود مهمترین دلیل ش همین علاقه است زیرا بسیار مفتخر خواهم بود که دانشجویان با اندوحته علمی بالا و مفید برای خود و جامعه، تربیت کنم. اعتقاد دارم با احترام و انجام نیکو وظایف و کار خود ، احترام دانشجو، خود و جامعه را به نحو احسن رعایت نموده ام و باور عمیق دارم که دانشجو این اعتقاد را دریافت و درک کرده و موجبات رضایت می گردد.

_کلام آخر و پیشنهاد شما به دانشجویان.
رعایت نظم و انضباط اساس موفقیت است . پس به دانشجویان عزیز توصیه می کنم، سرلوحه کار خود قرار دهند.همچنین در کار خود یک اصول درست و صحیح انتخاب و به آنها پایبندی شدیدی داشته باشند.
در آخر نیز آرزوی موفقیت برای همه دانشجویان عزیز دارم. و امید با تلاش بیشتر بتواند در رفع نقص های موجود و اعتلای رشته دامپزشکی موثر و مفید باشند تا همواره کشوری آباد و سربلند داشته باشیم.

 

با تشکر از محمد رضا سبزپوش،رضا دژکام و محمد آریان

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

2 دیدگاه در “پای گفتگو با دکتر عرفانی مجد بنشینیم

سلام و خسته نباشید خدمت همه شما دوستان و همکاران بزرگوار خواستم بگم شاید الان اوضاع دامپزشکی اونی که میخوایم نیست ولی مطمئنم اگه دست به دست هم بدیم حتما میتونیم اوضاع را بهتر کنیم که لازمه اون حمایت دامپزشکان از یکدیگره⚘✋

خداقوت میگم به دست اندرکاران سایت پاوت که به جرئت میشه گفت از بهترین هاست.

سلام بله حق باشماست،تشکر از نظرتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *