پاوت

همزمان کردن فحلی به طور طبیعی

همزمان کردن فحلی به طور طبیعی

 

آکسفورد دان
گوسفند آکسفورد دان

 

 

همزمانی فحلی به طور طبیعی:(اگر مزایای همزمانی فحلی را نمی دانید کلیک کنید)

پیش از خواندن پست:تلقیح مصنوعی در گوسفند

 

۱.استفاده از تغییر شدت نور در همزمان کردن فحلی

در این روش پس از دوره زایش،دامها را در سالن های بسته و فاقد پنجره نگه داری کرده و به وسیله لامپ های متعدد سالن را روشن می کنند.منظور از سالن بسته محوطه ای است که در صورت خاموش نمودن چراغ های آن،تاریکی مطلق وجود داشته باشد.همچنین باید دامها را با یک‌ جیره غذایی پر انرژی تغذیه نمود.در صورتی که تنظیم نور به طور صحیح انجام شود میش ها به تدریج و یکنواخت فحل می شوند.شدت نور توصیه شده برابر با ۶_۴ وات در هر متر مربع کف سالن است.

۲‌.استفاده از دام نر برای همزمان کردن فحلی

در این روش به حیوانات ماده ای که به مدت چند هفته به طور جداگانه نگهداری شده اند،قوچ معرفی می شود.این روش فقط در فصل طبیعی تولیو مثل انجام می شود و در خارج از فصل آمیزش موثر نیست.برای این منظور باید حداقل به مدت ۴ هفته از هر نوع تماس دام های ماده با دام نر(شامل دیدن،بو کردن و صدای دام نر)جلوگیری شود.در صورت استفاده از برنامه تلقیح مصنوعی باید قوچ های فحل یاب مجهز به یراق رنگی به تعداد حداقل ۴ درصد گله،برای تحریک میشها معرفی شوند.در این حالت میش ها بعد از ۲۴ روز و بز ها پس از ۳۰ روز فحل می شوند.

معمولا در میش ها ۶ روز بعد از معرفی دام نر تخمک رها می شود‌.ولی همانطور که قبلا اشاره شد.معمولا در میش ها ۶ روز بعد از معرفی دام نر تخمک رها می شود.ولی همانطور که قبلا اشاره شد،اولین تخمک گذاری میش ها نامشخص بوده و در جرخه بعد با علائم فحلی همراه است.ولی در بز ماده در شروع فثل تولید مثل اولین فحلی مشخص است و می تواند منجر به باروری گردد.

در زمان استفاده از روش های همزمان کردن فحلی برای افزایش باروری باید به نکات زیر توجه کامل نمود:
۱.خارم نمودن اسفنج ها و سیدر ها و یا تزریق دوم پروستاگلاندین باید زمانی انجام شود که ۴۸ ساعت بعد از بروز فحلی دام ها در شب نباشد و آمیزش ها در روز انجام گیرد.
۲.اگر تلقیح مصنوعی برای بارور نمودن دامهای فحل استفاده نشود،باید به اندازه کافی دام نر در گله وجود داشته باشد تا دامهای ماده را باور نماید.لذا در فصل تولید مثل به ازای هر ۱۰_۸ راس میش یک قوچ و در خارج از فصل تولید مثل (دوره آنستروس) به علت کاهش فعالیت جنسی قوچ ها برای هر ۵ راس میش یک قوچ در نظر گرفته شود.در مورد بز نیز تعداد مورد نیاز مشابه قوچ است.
لازم به ذکر است در گله هایی که همزمانی فحلی در آنها انجام نمی شود،در هر روز از فصل تولید مثل ۸_۶درصد از میش ها و ۷_۵ درصد از بز ها فحل می شود.
۳.بهتر است جهت تحریک تخمک گذاری میش ها بلافاصله مس از خارج کردن اسفنج یا سیدر و یا تزریق دوم پروستاگلاندین قوچ ها را با میش ها مخلوط نمود.در غیر این صورت تا فحلی کامل دامها باید از دام های فحل یاب در گله استفاده شود.
۴.چون زمان آمیزش کوتاه است(۳_۲ روز)لذا دامهای نر باید آمادگی لازم برای حداکثر فعالیت را داشته باشند.
۵.اسفنج و سیدر های مصرفی باید جمع آوری و سوزانده شود.

منبع:اصول پرورش گوسفند و بز تالیف دکتر مجید خالداری

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *