پاوت

ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی

دستگاه جوجه کشی دست ساز

دستگاه جوجه کشی دست سازبرای کسب درآمد از این راه،ساخت دستگاه جوجه کشی لازمه ی اینکار است که امروز ساخت دستگاه جوجه کشی در خانه را برایتان قرار می دهیم و گام به گام با هم به جلو می رویم.(اصول کار دستگاه جوجه کشی را در این لینک بخوانید)

 

وسایل مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه‌کشی:

یخدان یونولیتی درب‌دار،سرپیچ متصل به سیم،نوار چسب،لامپ ۲۵ وات،توری مرغی یا توری فلزی مناسب،دماسنج و رطوبت سنج دیجیتال،ظرف آب مناسب برای قرار گرفتن داخل یخدان،اسفنج

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله اول: یک یخدان یونولیتی انتخاب کنید و به قدری که سرپیچ لامپ از آن عبور کند ان را سوراخ کنید.حالا از خارج و داخل سرپیچ را با نوار چسب به یخدان یونولیتی با دقت بچسبانید به گونه ای که منجر به آتش سوزی نشود سپس یک لامپ ۲۵ وات را به سرپیچ لامپ وصل کنید.

البته لازم به ذکر است می توانید از جعبه مقوایی به جای یخدان یونولیتی استفاده کنید ولی به دلیل عایق بودن یونولیت،این بهترین گزینه است.

 

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله دوم: جدا کننده‌های توری اطراف لامپ

برای جلوگیری از تماس جوجه ها با لامپ بعد از تولد لازم است اطراف لامپ را با استفاده از توری های فلزی یا توری های مرغی بپوشانیم حتی می توانیم از توری موجود در کف جعبه استفاده کرد.

 

 

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله سوم: اضافه نمودن دماسنج و رطوبت‌سنج دیجیتال

دماسنج و رطوبت سنج با دقت زیاد را در جعبه و کنار تخمها قرار دهید.

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

 

مرحله چهارم:برای تامین رطوبت داخل ظرف از یک ظرف اب استفاده کنید(می توانید در داخل ظرف یک اسفنج قرار دهید تا رطوبت بهتر کنترل شود.)

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

 

مرحله پنجم:روی درب یخدان برشی ایجاد و با یک طلق پلاستیکی روی آن را بپوشانید و با چسب اطراف ان را محکم کنید.

در صورت تمایل می‌توانید لولایی روی درب یخدان نصب نموده تا عمل باز و بسته نمودن درب دستگاه راحت‌تر انجام پذیرد.

جهت گردش جریان هوا و تهویه داخل جعبه می‌توانید دو سوراخ کوچک در طرفین جعبه ایجاد نمایید و یک سوراخ کوچک روی درب بالای آن در نظر بگیرید.

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله ششم:تست دستگاه جوجه‌کشی

قبل از گذاشتن تخم های نطفه دار ابتدا دستگاه را برای یک روز یا بیشتر روشن کنیم تا از رطوبت و دما مطمئن شویم. توجه داشته باشیم که دما باید در کل دوره جوجه کشی ۳۷.۵ ثابت باشد و رطوبت دستگاه برای هجده روز اول 55 تا 65 و در چهار روز آخر 65 تا 75 باشد.(جهت کنترل رطوبت دستگاه می‌توانید آب جذب شده به اسفج را خارج نموده و یا برای افزایش رطوبت مقداری آب به ظرف داخل دستگاه اضافه نمایید)

مراحل جوجه کشی:ابتدا قرار دادن تخم ها

ساخت دستگاه جوجه کشی

ساخت دستگاه جوجه کشی

ابتدا باید تخم نطفه دار تهیه کنید تا زحمت های شما هدر نرود پس در تهیه تخم نطفه دار دقت کنید.کیفیت تخم های نطفه دار به سلامت مادر برمیگردد و معمولا مرغ هایی که آزادترند نسبت به مرغ های داخل قفس کیفیت تخم بهتری دارند.معمولاً نرخ جوجه‌درآوری خوب بین ۵۰ تا ۸۵درصد از تخم‌ها می‌باشد.(دقت کنید تخم مرغ نطفه دار از تخم مرغ گوشتی کوچکتر است معمولا)

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله دوم:ثبت دقیق اطلاعت نظیر زمان و آمار تخم مرغ ها

یک تخم‌مرغ به ۲۱ روز زمان نیاز دارد تا به جوجه تبدیل شود و مهم است که شما بدانید چه زمان و چه تعداد تخم را داخل دستگاه قرار داده‌اید. همچنین میزان دما و رطوبت اندازه‌گیری شده در هر روز را ثبت نمایید تا در صورت مشاهده تغییر سریعاً نسبت به رفع آن اقدام کنید.

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

 

مرحله سوم:تا روز 18 تخم مرغ ها را در فوصل زمانی منظم و هر روز بچرخانید. برای چرخش درست تخم‌مرغ‌ها می‌توانید یک طرف آن را علامت “O” و طرف دیگر آن را با علامت “X” نشانه گذاری کنید و در هر مرحله یک چهارم تا نیم دور تخم‌مرغ‌ها را بچرخانید.

لازم به ذکر است که در دستگاه‌های جوجه‌کشی ساخته شده در کارخانجات معتبر این عمل به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به بازرسی انجام می‌ گیرد.

 

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

 

در این مرحله میتوانید تخم های نطفه دار را از سایر تخم ها جدا کنید.در این عمل که کندلینگ یا نوربینی نام دارد با استفاده از یک دستگاه کندلر ویا یک چراغ قوه(لنز کوچک باشد تا هنگام نور زدن به تخم مرغ نور به اطراف منتشر نشود) و در محیط تاریک تخم ها را بررسی و تخم های بدون نطفه را از سایر جدا کنید.

برای ساخت کندلر در خانه می توانید یک چراغ رومیزی را در یک جعله قرار دهید و روی جعبه یک سوراخ ایجاد کنید و تخم مرغ ها را روی سوراخ بگذارید و روی آن را ببینید.برای مشاهده داخل تخم‌مرغ به آرامی آن را بچرخانید تا از ایجاد نطفه در آن مطمئن شوید.

دقت کنید که :جنین زنده مانند یک نقطه دیده می‌شود که با رگ‌های خونی به اطراف احاطه شده است.

جنین مرده شبیه به حلقه و یا رگه‌هایی از خون دیده می‌شود.

تخم‌مرغ بدون نطفه کاملا شفاف بوده و نور از آن عبور می‌کند.

 

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

 

در روز 21 بعد از ترکیدن کیس هوای داخل تخم نوک جوجه ها به پوسته تخم صداهایی شنیده می شود.شاید از شنیدن صدا تا زمان خروج جوجه از تخم 12 ساعت زمان لازم باشد.

نکته: در حین خروج جوجه‌ها از تخم هرگز به آنها کمک نکنید و اجازه دهید خود حیوان این کار را انجام دهد چرا که برخی از جوجه‌ها هنوز توان شکستن تخم را ندارند و به زمان بیشتری برای جذب انرژی لازم دارند.

منبع:سایت بلدرچین دماوند و ماکی دام

 

ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *