پاوت

بررسی پنج دیدگاه متفاوت و جنجالی درباره خرید ماهی قرمز

ماهی قرمز

 

امروز قصد داریم فارغ از هرگونه جهت گیری،چند دیدگاه نسبتا جنجالی را نسبت به خرید یا نخریدن ماهی قرمز بررسی کنیم.

 

گردش میلیاردی خرید ماهی قرمز صرف کمک به زلزله زدگان شود.

حدود 22 میلیون خانوار ایرانی،اگر بخواهند فقط یک ماهی را در سفره هفت سین خود داشته باشند،و قیمت ماهی را میانگین 5 هزار تومان فرض بگیریم،چیزی حدود 110 میلیارد تومان صرف خرید ماهی قرمز های عید می شود که این مقدار می تواند صرف امور خیریه و حتی زلزله زدگان شود که در این روزهای سال نیاز به سرپناه دارند.

تحریم سبزه و ماهی قرمز، محیط زیستی نیست

دیدگاه دیگری که در این مقوله جای میگرید،این است که دوستداران محیط زیست و حیوانات تحریم ماهی قرمز و همینطور سبزه را محیط زیستی نمی دانند،در نظری که در این گروه جای میگیرد،پایگاه خبری زیست بوم اظهار داشت که هزینه ای که صرف کاشت گندم برای سبزه های عید می شود فقط 1800 هکتار از زمین های قابل کشت کشور است و همینطور ماهی های قرمز موجود در سفره های هفت سین خانوار ایرانی کمتر از 4 درصد ماهیان زینتی کشور است.

 

آسیب به چرخه محیط زیست،غیر اخلاقی بودن 

طرفداران این نظریه،معتقند که پس از دوران نوروز و اتمام برچیدن سفره هفت سین،خانواده ها ماهی ها را به درون آب های آزاد و جوبها آزاد میکنند،که به دلیل تهاجمی بودن گونه ماهی قرمز،منجر به آسیب به سایر ماهی ها و از بین بردن تخم های آن ها می شود و از این نظر آسیب زاست.

از طرف دیگر غیر اخلاقی بودن محبوث کردن ماهی درتنگ و ظرف شیشه ای را دلیل دیگر نخریدن آن است.

 

به جای تحریم خرید،آموزش داده شود

در وبلاگ دوستداران محیط زیست و حیوانات،دو گروه از افراد مورد بحث قرارداده شدند که بدون نقل قول و مستقیم می خوانیم:

فراموش نکنیم بین شهروندی که بر اساس آگاهی و حیوان دوستی ماهی نمی خرد تا شهروندی که بر اساس تبلیغات بعضاً دروغین و جو سازی ها ماهی نمی خرد فاصله از زمین تا آسمان است. درست است که در هر دو حالت جان ماهی ای نجات پیدا می کند اما شهروند نخست، شهروندی مسئولیت پذیر و حیوان دوست خواهد بود که همواره به طبیعت و حیوانات احترام خواهد گذاشت و شهروند دوم فردی طبیعت گریز و فاقد درک درست از رفتار محترمانه با طبیعت خواهد بود.

 

ماهی قرمز ایرانی نیست

این گروه از تحریم کنندگان ماهی های قرمز،عقیده دارند که بررسی ها نشان از ایرانی نبودن ماهی قرمز دارد و این ها،این را سنت ایرانیان نمی دانند و یک بدعت من درآوردی می پندارند.

 

این 5 مورد از پربحث ترین دیدگاه ها در خصوص خرید یا نخریدن ماهی های قرمز برای سفره هفت سین بودند که به اتفاق آنها را بررسی کردیم.حالا نظر شما چیست؟

 

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

6 دیدگاه در “بررسی پنج دیدگاه متفاوت و جنجالی درباره خرید ماهی قرمز

باید بازار ماهی قرمز کنترل بشود

ممنون از دیدگاهتون

با سلام من ک نتونستم جلو خواسته دختر3 ساله ام که جزاین ک” چرا ما نداریم” سخن دیگری رو درک نمیکنه وایسم شما اگه تونستید دمتوون گرم و امید وارم از یه شعار به واقعیت نزدیک شه” آمین”

ممنون از دیدگاهتون،امیدواریم با فرهنگ سازی مناسب همه اینها حل بشه،و همه ما در ساخت و پایداری این فرهنگ مسئولیم،نقش ما کم نیست.

من این پول رو که حدود ۱۰ تومن برای خرید دو یا سه تا ماهی قرمز هزینه میکنم،البته به علاوه غذاشون که شاید پولش بیشتر هم بشه،به فقرا کمک میکنم.
سعی میکنم سبزه رو هم حذف بکنم

کار خوبی میکنید،ممنون از دیدگاهتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *