پاوت

استرس در سگ ها

استرس در سگ ها

استرس در سگ ها
استرس در سگ ها

 

استرس در سگ ها ، موضوعی شایع است که شاید زیاد به چشم مالکان سگ نیاید اما حتما باید مورد توجه قرار گیرد،چگونه بفهمید سگتان استرس دارد؟

۱- تکان خوردن یا لرزیدن

تکان خوردن یا لرزیدن در هنگام بازی برای سگ طبیعی است اما تکان خوردن و لرزیدن همیشگی و غیرنرمال نشانه استرس برای اوست. لرزش های کوتاه ممکن است برای دیدن کسی که سگ به آن عادت دارد و دوستش دارد اتفاق بیفتد.دوست پشمالوتان ممکن است مخفی شود، غرش کند و یا نشانه‌های خشم در صورتش پدیدار شود.

۲- ریزش موی بیش از حد

در روز مقداری از موی سگ می ریزد و این طبیعی است اما ریزش بیش از حد نشانه استرس است.ریزش مو می تواند با تکان خوردن سگ همراه باشد.

۳- خمیازه کشیدن زیاد و بیشتر شدن ساعات خواب سگ

افزایش ساعات خواب و همینطور زیاد شدن خمیازه نسبت به برنامه عادب روزانه نشان دهنده حالات استرس در سگ هاست.

۴- گوش‌های به عقب میخ شده

سگ ها با استفاده از وضعیت قرارگیری گوش هاشان هیجان یا استرس را نشان می دهند.گوش‌هایی که محکم در امتداد سر به عقب رفته اند، به راحتی به شما می‌گویند که سگ‌تان احساس ناراحتی و استرس دارد.

البته باید دقت کرد که در هر نژادی حالتی متفاوت برای گوش ها وجود دارد و مالک باید فرم طبیعی و غیر طبیعی گوش ها را بداند.

۵- ناله یا واق واق کردن بیش از حد

واق واق کردن بیش از حد نشانه هیجان و استرس در سگ هاست البته مقدار طبیعی آن هیچ مشکلی ندارد.واق واق کردن زیاد معمولا به علت زایمان، درماندگی و یا استرس ناشی از جدایی است. اگر فکر می‌کنید سر و صدای زیاد سگ‌تان به خاطر استرس است، با دامپزشک تماس بگیرید.

۶- تنهایی

درست مثل انسان که وقتی استرس دارد مایل است تنها بنشیند ،چنین حالتی در سگ هم وجود دارد.البته این، به نوع سگ هم بستگی دارد. اگر سگی که پیش از این اجتماعی بوده حالا انزواطلب شده این نشان دهنده بیماری یا استرس است. سگ ها معمولا خودشان را موقعیت های استرس زا مثل طوفان یا آتش بازی دور می کنند و به زیر مبلمان یا مشابه پناه می برند.

۷- نفس نفس زدن بدون هیچ دلیلی

وقتی سگ‌تان گرمش است و سعی دارد خود را خنک کند، نفس نفس زدنش امری عادی است.اما اگر بدون دلیل نفس نفس می زند و گوش هایش را هم به عقب می برد این نشانه استرس است. بعضی از سگ ها هم شروع به لیس زدن می کنند(ممکن است همه چیز را لیس بزنند) نفس نفس زدن می‌تواند به علت‌هایی مانند بیماری‌های مزمن، ضربه وارد آمدن به سر، مسمومیت و یا دیگر دلایل بروز کند. پس نفس نفس زدن بی دلیل سگتان را ساده نگیرید و به دامپزشک مراجعه کنید.

قرار گیری وضعیت دم هم می تواند نشان دهنده استرس باشد.اگر سگتان دمش را در بین پاهایش میگذارد این می تواند نشان از استرس در آن باشد.البته این می تواند معانی دیگری مثل خشم،ترس و هیجان هم داشته باشد.

۹- مشکلات گوارشی

گاها اسهال یا یبوست در سگ نشان از استرس است که دلیلش هم آزادشدن هورمون هایی است که در روده بر روی باکتری ها اثر می کنند و عامل به وجود آمدن این مشکلات می شوند.. علاوه بر این، اگر سگ‌تان در خانه دچار حادثه‌ای شده باشد، او هم مانند شما، سطوح مختلفی از استرس را تجربه خواهد کرد.

۱۰- کم شدن اشتها

سگ ها عاشق غذا هستند و همیشه دنبال آن می گردند پس اگر دیدید که سگتان غذایش کم شده یا اینکه نسبت به غذا سخت گیری می کند حتما با دامپزشک تماس بگیرید.کم اشتهایی یکی از علایم مهم استرس در سگ هاست

مشابه:نگهداری از حیوان خانگی در زمستان

منبع:فوت و فن

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

ads

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *